+90 312 292 4290 info@kasirgalabs.com

BIL361 - Bilgisayar Mimarisi ve Organizasyonu

2020-2021 Bahar

Dersin Asistanı

 • Ataberk Olgun
  e-posta: a.olgun [at] etu [nokta] edu [nokta] tr
  Ofis: Teknoloji Merkezi 217

Başarı Durumu & Çıkmış Sorular

Başarı Değerlendirme

 • Ara Sınav 1 (%X)
 • Ara Sınav 2 (%Y)
 • Dönem Sonu Sınavı (%Z)
 • Ödevler (%T)

Ödevleriniz, dönem sonunda genel ortalamanız 50 üzeriyse ve her sınavdan en az 30 almışsanız okunacaktır. Gerekli görüldüğü sayıda ödev verilecektir. Eğer ödev sayısı Ö ise ödev başına ders notuna katkı (15/Ö)’dür.Geç verilen ödevler 0 (sıfır) alır. Ödevlerde başkasından yardım aldığı ya da başkasına yardım ettiği belirlenen kişiler ilk teşebbüste tüm ödev puanından sıfır alacak ve haklarında disiplin işlemi başlatılacaktır.

Önemli Uyarılar

 • Derse %70 devam zorunludur. 13 saat derse girmeyen öğrenci FF notuyla dersten kalır.
 • Harf notları verilirken yeni TOBB ETÜ Lisans Yönetmeliği’ndeki tablo kullanılacaktır. Buna göre geçme notu 100 üzerinden 60 olarak belirlenmiştir.

Bir BIL 361 Öğrencisinin Anketinden Bu anketi hangi ruh hali içinde doldurduğuma bağlı olarak Oğuz Hocaya 30 ile 100 arasında değişen bir puanı uygun görebilirim! Bazen çok kızıyorum bazen çok mantıklı buluyorum. Devamsızlık konusundaki katı tutumu sebebiyle her pazartesi-cuma sabahı 8:05′te alarm çaldığında cin çarpmış gibi yataktan kaderime ve Hocamıza söverek fırlıyor olsam da (kusuruma bakmasın lütfen, 2. rem uykumun tam ortasında kendimi bilmez bir halde olurum), dışarıdan bakıldığında erken kalkma başarımda 100/0= “tanımsız” bir artış olması beni tarifi imkansız heyecanlara düçar ediyor! Bu enteresan hislerim neticesinde Oğuz Hocamı “Testere” filmindeki Testere karakterine benzetiyorum, şöyle ki: Filmde Testere, aslında kurbanlarına işkence yapsa da aslında o işkenceler, kurbanların zaafiyetlerini yüzlerine vurup, neyden vazgeçemeyeceklerini anlasınlar diye yapılmaktadır. Oğuz hoca da her ne kadar işkence yapıyor görünse de, kurulu düzenekten kurtulmayı başaran, önemli bir ders alıyor. Diğer bir güzel taraf da, dersin en başında söylediği “Bu dersi öğrenemeyenlerin bu dersten kalmaları için elimden gelen her şeyi yapacağım” ifadesinin blöf olmadığını anladığımız anda, “köprüyü geçirecek kadar ders çalışsak yeter, kasmaya gerek yok” anlayışının elimizde patlayıp onun yerine, “seve seve öğrenmezsek, …. …. öğrenecez” anlayışının yerleşmesidir ki, bence hoş bişey. (Sınav notlarım berbat geldiğinde “Hocaya yüksek puan veren parmaklarım kırılsaydı” diyeceğimi biliyorum ama başta belirtmiştim, ruh haleti verilen notta birinci derecede önemli bir kriter, şu anda bu hisler içimden dökülüyor. Sınavdan sonra yazılı değil sözlü olarak söverim artık, yapacak bişey yok.)